Tydzień 9
Dziecko
Zarodek ma teraz około 1,5 cm długości od głowy do pupy. Powieki pokrywają prawie całe oczy, a nos wyraźnie się zaznacza. Ręce i nogi szybko rosną. Zarodek porusza się teraz ostrożnie i ćwiczy mięśnie. Ogonek zanika.
W tym okresie narządy płciowe przybierają swoją ostateczną formę – męską lub żeńską. Embrion zwykle posiada dwa chromosomy płci. Jeśli są to chromosomy X i Y tworzą się jądra, rośnie też penis i moszna. Gdy gdy są to dwa chromosomy X, tworzą się jajniki i pochwa.
W tym tygodniu serce jest już w pełni rozwinięte. Dziecko nadal otrzymuje składniki odżywcze z pęcherzyka żółtkowego, ale łożysko przejmuje coraz więcej funkcji i pęcherzyk zaczyna zanikać.
Mama
W dziewiątym tygodniu ciąży Twoje ciało intensywnie pracuje, a hormony ciążowe mogą wprowadzić szereg zmian. Możesz zauważyć różnice w stanie skóry – u niektórych kobiet staje się ona gładka, a u innych pojawiają się problemy z trądzikiem. Pamiętaj, każda ciąża jest unikalna, więc nawet jeśli Twoje poprzednie doświadczenia były inne, to teraz może być odwrotnie.
Twoje błony śluzowe mogą być teraz bardziej wrażliwe, co często objawia się większą skłonnością dziąseł do krwawienia. Dbanie o higienę jamy ustnej jest szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli, walcząc z mdłościami, jesz małe porcje, ale częściej. Taki sposób odżywiania może zwiększać ryzyko rozwoju próchnicy.
Obrzmienie błony śluzowej w nosie to kolejny częsty objaw. Jeśli to możliwe, unikaj stosowania kropli do nosa. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie sprayu z roztworem soli fizjologicznej, który dostępny jest bez recepty w aptece. To delikatny sposób na utrzymanie komfortu oddychania bez obciążania organizmu dodatkowymi substancjami chemicznymi.
Grudki wokół brodawek sutkowych Podczas ciąży wokół brodawek sutkowych mogą pojawić się niewielkie wypukłości, nazywane gruczołami Montgomery'ego. Są to maleńkie gruczołki, które sprawiają, że otoczka brodawki wygląda jakby były pokryte krostkami. Wytwarzają one naturalny tłuszcz, który nawilża skórę i ma właściwości antybakteryjne, pomagając w ochronie brodawek podczas ciąży.
Masz już jakieś zachcianki? Zauważyłaś, że masz nagłą ochotę na nietypowe jedzenie? A może dostrzegasz zmiany w swoich nawykach żywieniowych, np. silną chęć na konkretne produkty spożywcze lub utratę apetytu na kawę, choć na co dzień uwielbiasz ją pić? To całkiem normalne.
Zjawisko zwane syndromem pica oznacza nagłą ochotę na nietypowe rzeczy. Może to być związane z niedoborem pewnych składników, takich jak cynk, wapń lub żelazo. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego srokę, która symbolizuje "podchwytywanie" różnych rzeczy. Nasze organizmy mogą w ten sposób sygnalizować, czego im brakuje.
Lukrecja i kofeina Jeśli masz silną ochotę na lukrecję, pamiętaj, żeby nie przesadzać z ilością. Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie maksymalnie 50 g lukrecji dziennie. Jeśli natomiast kawa jest tym, na co masz wyjątkową ochotę, ogranicz się do dwóch filiżanek dziennie. Nadmiar lukrecji może zwiększać ryzyko nadciśnienia, natomiast nadmierne spożycie kofeiny może zwiększać ryzyko poronienia.
Jeśli oczekujesz bliźniąt Gdy spodziewasz się bliźniąt, będziesz musiała przyjmować lek przeciwzakrzepowy, taki jak Trombyl, od 10–12 tygodnia ciąży, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przed rzucawkowego (preeklampsji). Podwyższony poziom hCG zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej oraz stanu przed rzucawkowego, co stanowi większe obciążenie dla organizmu.
Partner
Bez względu na to, jak silną i niezależną kobietą jest na co dzień Twoja partnerka, w ciąży z pewnością bardziej potrzebuje Twojego wsparcia i obecności. Znajdź sposób na pokazanie jej, że Ci na niej zależy i że może na Ciebie liczyć.
Nie zapominaj też o sobie i własnych uczuciach. Przyszły ojciec może czasami czuć się nieco wyobcowany. Prawie cała uwaga skupia się na Twojej partnerce, na przykład podczas wizyt u położnej i lekarza lub gdy inne osoby z otoczenia komentują zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, że oboje spodziewacie się Waszego wspólnego dziecka, a Twoja rola jest również ważna i znacząca.