Tydzień 6
Dziecko
Trzytygodniowy zarodek ma już głowę i tułów. Wykształcił się również zawiązek mózgu.
22–23 dni po zapłodnieniu zaczyna bić serce (jest ono teraz wielkości ziarenka maku).
Powoli kształtują się rączki i nóżki, a pod koniec siódmego tygodnia zaczyna pracować układ krążenia. Rozwijają się szczęki i usta, pojawia się też po dziesięć zawiązków zębów w każdej szczęce. Można już wyróżnić oczy, usta i nos.
Mama
Poranne mdłości to jeden z pierwszych i najczęstszych objawów ciąży, które mogą się pojawić już w 6. tygodniu. Wysokie poziomy hormonu hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) sprawiają, że możesz czuć się nieco gorzej, zwłaszcza rano.
Czym są poranne mdłości? Objawy mogą wahać się od lekkiego, złego samopoczucia do intensywnych nudności i wymiotów, które mogą pojawiać się kilka razy dziennie. Wrażliwość na zapachy również może się nasilić, co sprawia, że nawet zwykłe gotowanie może wywoływać dyskomfort. Pamiętaj, że poranne mdłości są zwykle najintensywniejsze między 7, a 10 tygodniem ciąży i zazwyczaj łagodnieją między 12, a 14 tygodniem.
Ekstremalne poranne mdłości Czasami, gdy mdłości ciążowe są bardzo intensywne (hyperemesis gravidarum), konieczna może być hospitalizacja. W takiej sytuacji, przyjmowanie płynów i składników odżywczych przez kroplówkę jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia i odżywienia.
Skonsultuj się z położną lub lekarzem, jeśli mdłości są tak silne, że wpływają na Twoje ogólne samopoczucie. Istnieją dobre leki dostępne bez recepty, ale zawsze zapytaj położną lub lekarza o radę, zanim weźmiesz jakiekolwiek leki na mdłości..
Porady na mdłości Jedz mało i często. Małe, regularne posiłki mogą pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi, co łagodzi mdłości. Lekkostrawna żywność, jak gotowane warzywa czy białe mięso, jest zazwyczaj lepiej tolerowana niż smażone jedzenie. Spróbuj też zachować spokój i unikać stresu. Czasami konieczne jest zwolnienie lekarskie. Badania pokazują, że spokojna joga ma pozytywne skutki na mdłości ciążowe. Akupunktura również może być wielką pomocą dla niektórych osób.
Dbaj o siebie i daj sobie czas na odpoczynek. Twoje ciało wykonuje teraz ogromną pracę!
Spuchnięte i wrażliwe piersi Kolejnym powszechnym wczesnym znakiem ciąży jest spuchnięcie i wrażliwość piersi. Jest to spowodowane stymulacją gruczołów, które mają produkować mleko, przez hormony, co powoduje zmiany w piersiach i zwiększenie ich wielkości. Tutaj główną rolę odgrywa żeński hormon płciowy estrogen, który odpowiada za zmiany w tkance piersi i gruczołów. Dobrze dopasowany, wygodny stanik z dobrym wsparciem może pomóc.
Zadyszka i ociężałość jelit Czucie się zadyszanym, jakbyś miała bardzo słabą kondycję, jest czymś, co wiele osób odczuwa w ciąży. Wynika to z hormonalnych przemian oraz zwiększonej ilości krwi. Te zmiany sprawiają, że puls przyspiesza, a Ty łatwiej dostajesz zadyszki.
Twój brzuch również może być wzdęty i gazy, ze względu na podwyższone poziomy hormonu progesteronu. Możesz również czuć się ciężko w żołądku. Picie dużo wody, ćwiczenia oraz jedzenie na przykład suszonych moreli mogą pomóc, jeśli masz problem z twardym brzuchem.
Partner
Czasami możesz czuć lekkie wyrzuty sumienia, ponieważ nie przeżywasz pierwszych tygodni ciąży tak intensywnie, jak przyszła mama. Nic dziwnego, że jest Ci trudniej przyjąć do wiadomości fakt, że będziecie mieć dziecko. Przecież Twój organizm nie wysyła takich sygnałów, jak organizm Twojej partnerki.
Zarówno przyszła mama, jak i Ty, jako jej partner, możecie odczuwać wiele różnorodnych emocji związanych z nowiną o ciąży. Oczywiście jest to radość i oczekiwanie, ale może pojawić się też niepokój i niepewność. Jest to całkowicie naturalna reakcja w obliczu poważnych zmian w życiu.