Dziecko

Dziecko

Trzytygodniowy zarodek ma już głowę i tułów. Wykształcił się również zawiązek mózgu.

22–23 dni po zapłodnieniu zaczyna bić serce (jest ono teraz wielkości ziarenka maku).

Powoli kształtują się rączki i nóżki, a pod koniec siódmego tygodnia zaczyna pracować układ krążenia. Rozwijają się szczęki i usta, pojawia się też po dziesięć zawiązków zębów w każdej szczęce. Można już wyróżnić oczy, usta i nos.

Inside the uterus fertilisation
Mama

Mama

Poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – wytwarzanej, od kiedy jesteś w ciąży – jest teraz tak wysoki, że zaczynasz odczuwać rozmaite dolegliwości.

Do najczęstszych należą poranne mdłości. Mamy spodziewające się kolejnej pociechy zazwyczaj zaczynają je odczuwać wcześniej. Jeśli jednak spodziewasz się objawów takich samych, jak w poprzednich ciążach, życie może Cię bardzo zaskoczyć. Nie ma dwóch identycznych ciąż, zatem nudności mogą być bez porównania mniejsze bądź większe niż dotąd.

U niektórych kobiet są to lekkie nudności, choć bywa, iż wymioty potrafią męczyć przez całą dobę. Wyostrzony zmysł węchu sprawia, że mdłości napadają Cię na przykład podczas gotowania posiłków. Aby je złagodzić, warto spożywać niewielkie, ale częste posiłki. Ta nieprzyjemna dolegliwość zwykle nasila się między 7 a 10 tygodniem ciąży, a ustępuje w 12-14 tygodniu.

Nieczęsto zdarza się, że mdłości i wymioty towarzyszą przyszłej mamie przez całą ciążę. Wówczas mamy do czynienia z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych (hyperemesis gravidarum). Kobiety dotknięte tą przypadłością często zmuszone są do krótkich wizyt w szpitalu, gdzie podaje się im kroplówki w celu zapobiegnięcia odwodnieniu. Jeśli miałaś takie „przygody” w poprzednich ciążach, jest prawdopodobne, że znów będziesz zmuszona stawić im czoła.

Jeżeli czujesz się bardzo źle, poproś o pomoc położną lub lekarza. Jest mnóstwo specyfików dostępnych bez recepty, jednak ich przyjmowanie należy zawsze skonsultować z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. Ulgę w ciążowych dolegliwościach mogą przynieść nieinwazyjne zabiegi, takie jak akupunktura.

Spożywaj niewielkie, lecz częste posiłki – raczej potrawy gotowane lub przyrządzane na parze niż smażone. Dbaj o siebie i unikaj stresów. Może powinnaś skorzystać ze zwolnienia lekarskiego?

Kolejnym objawem ciąży jest powiększenie i drażliwość piersi. Hormony pobudzają gruczoły mlekowe, by przygotować Cię do roli matki karmiącej, na skutek czego piersi się powiększają. Za te zmiany odpowiedzialny jest estrogen. Jeśli odczuwasz związany z tym dyskomfort, przede wszystkim zaopatrz się w wygodne biustonosze.

Problemy z oddychaniem i poczucie spadku kondycji fizycznej również zaliczane jest do częstych objawów stanu błogosławionego. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi i zwiększeniem objętości krwi. To właśnie dlatego masz szybszy puls i w efekcie łapiesz zadyszkę.

Wzrost poziomu estrogenu często daje o sobie znać uczuciem napompowanego brzucha. Ciężarne kobiety skarżą się na wzdęcia i zaparcia. Jeśli dotknęły Cię takie dolegliwości, pij dużo wody, zażywaj ruchu i jedz suszone owoce, ze szczególnym uwzględnieniem moreli. W każdej kolejnej ciąży zazwyczaj nieco wcześniej zaokrągla się brzuszek, toteż nie zdziw się, jeśli nie możesz już dopiąć dżinsów.

Pregnancy week 6 Mother beige
Partner

Partner

Czasami możesz czuć lekkie wyrzuty sumienia, ponieważ nie przeżywasz pierwszych tygodni ciąży tak intensywnie, jak przyszła mama. Nic dziwnego, że jest Ci trudniej przyjąć do wiadomości fakt, że będziecie mieć dziecko. Przecież Twój organizm nie wysyła takich sygnałów, jak organizm Twojej partnerki.

Zarówno przyszła mama, jak i Ty, jako jej partner, możecie odczuwać wiele różnorodnych emocji związanych z nowiną o ciąży. Oczywiście jest to radość i oczekiwanie, ale może pojawić się też niepokój i niepewność. Jest to całkowicie naturalna reakcja w obliczu poważnych zmian w życiu.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: