Dziecko

Dziecko

Zapłodniona komórka jajowa przedostała się do macicy, gdzie zagnieździła się w błonie śluzowej. Na tym etapie nazywana jest blastocystą. Po jej zagnieżdżeniu może się pojawić niewielkie krwawienie – tak zwane krwawienie implantacyjne. Może ono wystąpić około tydzień przed spodziewaną miesiączką. Nie należy się nim niepokoić.

W tym czasie wokół zarodka zaczyna się tworzyć łożysko. Zarodek pobiera wszystkie składniki odżywcze z tzw. pęcherzyka żółtkowego.

Na tak wczesnym etapie ciąży zarodek jest bardzo mały, a większość kobiet nie odczuwa żadnych objawów ciąży. Niektórym jednak mogą już teraz doskwierać nudności, napięcie w piersiach lub wyjątkowa wrażliwość sutków.

Inside the uterus fertilisation
Mama

Mama

Jeśli miesiączka nie pojawi się we właściwym terminie, po tygodniu oczekiwania możesz podejrzewać, że jesteś w ciąży. Niekiedy kobiety twierdzą, że „mają przeczucie” już zaraz po poczęciu, ale większość nie ma żadnych podstaw, by podejrzewać swój odmienny stan, dopóki nie zacznie im się spóźniać okres.

Kiedy tylko dojdzie do zapłodnienia, ciało zaczyna produkcję hormonu ciążowego zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG). Hormon ten występuje w moczu i właśnie na jego obecność reagują wszystkie testy ciążowe.

Jeśli doszło do poczęcia, poziom hCG w organizmie wzrasta i może być wykryty za pomocą testu ciążowego już w czasie przewidywanej miesiączki, czyli między 4 a 6 tygodniem ciąży. Jeśli wykonasz test wcześniej, poziom hCG może być zbyt niski, by test zareagował. Warto zatem powtórzyć test po kilku dniach. Jeśli poczekasz, stężenie hCG będzie wyższe i wynik testu może okazać się pozytywny.

Testy ciążowe można nabyć w aptekach, drogeriach lub kupić przez Internet. Te, które dopuszczone są do sprzedaży, spełniają wszystkie normy i powinny działać bez zarzutu.

Na tym etapie zarodek jest maleńki i niewiele kobiet odczuwa jakiekolwiek oznaki ciąży. Pierwszymi symptomami bywają nudności, nabrzmiałe piersi, drażliwe sutki oraz zmiany w funkcjonowaniu zmysłów smaku i zapachu. Każda przyszła mama jest inna i może rozmaicie reagować na swój stan. Jedna kobieta ma od początku wszystkie objawy, inna – zaledwie cień przeczucia, że w jej ciele coś się wydarza.

Ciąża zasadniczo dzieli się na trzy etapy, zwane trymestrami.

Trymestr 1: od 1(0+0) do 14(13+6) tygodnia ciąży Trymestr 2: od 15(14+0) do 28(27+6) tygodnia ciąży Trymestr 3: od 29(28+0) tygodnia ciąży do porodu

Powyższy model szacowania długości ciąży przyjmujemy w oparciu o książkę „Obstetrik” („Położnictwo”), która jest obowiązującym podręcznikiem dla położnych w Szwecji. Kalkulację rozpoczyna się od pierwszego dnia przewidywanej miesiączki 1(0+0).

Jednakże na świecie używa się kilku modeli określania wieku ciąży. Niektóre z nich zaczynają liczenie od tygodnia, w którym nastąpiło poczęcie 3(2+0), co może być niekiedy mylące.

Pregnancy week 4 Mother beige
Partner

Partner

W łonie Twojej partnerki rośnie teraz zarodek i zaczyna się formowanie wszystkich narządów. Być może zrobiliście już test ciążowy i wiecie, że spodziewacie się dziecka? A może wciąż żyjecie w nieświadomości?

Nowina o tym, że będziecie mieli dziecko, jest bardzo radosnym przeżyciem. Jeśli jednak wynik testu jest negatywny, może to być trudna chwila, w szczególności dla par, które już od jakiegoś czasu starają się o dziecko. Zawsze rozmawiajcie ze sobą o swoich uczuciach i przemyśleniach – niezależnie od tego, czy jesteście szczęśliwi, czy rozczarowani, pełni nadziei, czy niepokoju.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: