Dziecko

Dziecko

Zarodek ma około 2,5 cm długości od głowy do pupy. Teraz odbywa się bardzo intensywny rozwój komórek nerwowych. Uformowały się już kostki nóg i nadgarstki; można też dostrzec zarysy palców rąk i nóg. W dziąsłach pojawia się dwadzieścia małych zawiązków zębów.

W worku owodniowym, w którym znajduje się zarodek, jest teraz około 100 ml płynu owodniowego. Płyn ten umożliwia dziecku poruszanie się i ćwiczenie poruszania rękoma i nogami. Pełni on również funkcję izolacyjną, pomaga dziecku utrzymywać stałą temperaturę, a także chroni przed wstrząsami. Ponadto jest dla dziecka źródłem składników odżywczych.

Płyn owodniowy jest produkowany w błonach płodowych, a jego całkowita wymiana odbywa się w 24-godzinnych cyklach. Pod koniec ciąży jego objętość w łonie matki wynosi niemal 1 litr.

KLIK - POBIERZ APLIKACJĘ

Inside the uterus week 10
Mama

Mama

Za sprawą hormonów ciążowych możesz stać się drażliwa i irytować się rzeczami, które dawniej Ci nie przeszkadzały. Wahania Twojego nastroju mogą być związane z naturalnym niepokojem dotyczącym ciąży i przyszłego macierzyństwa. To normalne, że wieczorami odczuwasz teraz większe zmęczenie i masz potrzebę wcześniejszego położenia się do łóżka.

Twoje piersi prawdopodobnie się już powiększyły, może nawet potrzebny Ci będzie większy stanik – solidny biustonosz zapewniający porządne podparcie z pewnością przyniesie Ci ulgę. Piersi są zwykle najbardziej obolałe w pierwszej połowie ciąży.

Jeśli nie zażywasz jeszcze suplementów witaminowych i mineralnych, to dobry moment, by zacząć. W razie potrzeby zażywaj także żelazo.

Pamiętaj też, aby opowiadać swojemu partnerowi oraz dzieciom, jeśli już je masz, o zmianach następujących w Twoim ciele. Dzięki temu będą czuli się zaangażowani w cały proces. Im częściej będziesz się dzielić takimi informacjami, tym łatwiej będzie im wspierać Cię w trakcie ciąży.

Pregnancy week 10 Mother beige
Partner

Partner

Zarodek zakończył właśnie pierwsze z najważniejszych stadiów rozwoju i teraz może rozwijać się dalej.

Być może czas mijał ci dotychczas bardzo wolno lub wręcz przeciwnie – zaskakująco szybko. Przyszli rodzice mogą odnosić wrażenie, że ciąża przebiega w zmiennym tempie. Przyszłej mamie może wydawać się, że pierwsze tygodnie minęły bardzo szybko, ponieważ w jej ciele następuje wiele zmian, ale dla Ciebie – partnera – czas ten może płynąć znacznie wolniej. Możliwe, że w późniejszych miesiącach ciąży, gdy będzie się działo coraz więcej, poczujesz, że tygodnie mijają o wiele szybciej.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: