Dziecko

Dziecko

Zarodek ma około 2,5 cm długości od głowy do pupy. Teraz odbywa się bardzo intensywny rozwój komórek nerwowych. Uformowały się już kostki nóg i nadgarstki; można też dostrzec zarysy palców rąk i nóg. W dziąsłach pojawia się dwadzieścia małych zawiązków zębów.

W worku owodniowym, w którym znajduje się zarodek, jest teraz około 100 ml płynu owodniowego. Płyn ten umożliwia dziecku poruszanie się i ćwiczenie poruszania rękoma i nogami. Pełni on również funkcję izolacyjną, pomaga dziecku utrzymywać stałą temperaturę, a także chroni przed wstrząsami. Ponadto jest dla dziecka źródłem składników odżywczych.

Płyn owodniowy jest produkowany w błonach płodowych, a jego całkowita wymiana odbywa się w 24-godzinnych cyklach. Pod koniec ciąży jego objętość w łonie matki wynosi niemal 1 litr.

Inside the uterus week 10
Mama

Mama

Oczekiwanie drugiego dziecka może przypominać emocjonalny rollercoaster, podobny do tego, z czym spotkałaś się w okresie dojrzewania lub w poprzedniej ciąży. Może tym razem czujesz się inaczej, a może wracają znajome uczucia i doświadczenia.

Zrozumiałe jest, że bycie podenerwowaną lub drażliwą z powodu rzeczy, które normalnie by Cię nie dotknęły, wynika z naturalnych zmian hormonalnych w ciąży. Do tego dochodzą obawy i troska o ciążę, a także wszystko, co wiąże się z ponownym zostaniem mamą. Nietrudno zrozumieć, że wpływa to na Twój nastrój i samopoczucie. Bądź dla siebie wyrozumiała i cierpliwa.

Doceniaj swoje starania i od czasu do czasu pogratuluj sobie drobnych sukcesów. Jeśli jednak czujesz, że przygnębienie trwa dłużej lub jest głębsze niż zwykle, skonsultuj się z położną lub lekarzem. Istnieje wiele form wsparcia, które mogą pomóc w tej sytuacji. Nie jesteś w tym sama, a odpowiednia pomoc jest dostępna, abyś mogła cieszyć się swoją ciążą.

Objawy ciążowe Kolejny raz oczekujesz dziecka, więc nie powinno Cię dziwić, jeśli wieczorem czujesz się wyjątkowo zmęczona i potrzebujesz wcześniej położyć się spać. Posiadanie małych dzieci w domu może utrudniać znalezienie chwili na odpoczynek, co z jednej strony może być uciążliwe, z drugiej jednak pozwala nie skupiać się nadmiernie na zmęczeniu.

Tak jak w poprzedniej ciąży, możesz zauważyć, że Twoje piersi zaczynają się zmieniać – zarówno pod względem kształtu, jak i wyglądu. Konieczność zmiany stanika na większy o jeden lub więcej rozmiarów jest czymś typowym dla tego okresu. Wybór wygodnego, dobrze wspierającego biustonosza może przynieść Ci znaczną ulgę. Pamiętaj, że piersi są zazwyczaj najbardziej wrażliwe w pierwszej połowie ciąży, więc dbaj o nie szczególnie w tym czasie

Witaminy i minerały Jeśli jeszcze nie zaczęłaś przyjmować witamin i suplementów mineralnych, teraz może być na to dobry moment, włącznie z ewentualnymi dodatkowymi suplementami żelaza. Skonsultuj to ze swoją położną lub lekarzem, aby wybrać odpowiednią suplementację.

Zaangażuj partnera To zwykle świetny pomysł, aby wtajemniczyć partnera w zmiany, które przeżywasz podczas ciąży. Dzięki temu może lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i lepiej Cię wspierać. Pamiętaj, że nikt z nas nie potrafi czytać w myślach, dlatego otwarta komunikacja o Twoim samopoczuciu jest kluczowa, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie i pomoc.

Jeśli oczekujesz bliźniąt Gdy spodziewasz się bliźniąt, Twoje ciało zwykle gromadzi więcej płynów niż podczas ciąży pojedynczej. W połączeniu ze zwiększoną objętością krwi sprawia to, że Twoje nerki muszą pracować intensywniej, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. Warto już na wczesnym etapie ciąży zacząć nosić pończochy uciskowe, ponieważ mogą one pomóc w zmniejszeniu obrzęków nóg i zapewnić Ci większy komfort.

Pregnancy week 10 Mother beige
Partner

Partner

Zarodek zakończył właśnie pierwsze z najważniejszych stadiów rozwoju i teraz może rozwijać się dalej.

Być może czas mijał ci dotychczas bardzo wolno lub wręcz przeciwnie – zaskakująco szybko. Przyszli rodzice mogą odnosić wrażenie, że ciąża przebiega w zmiennym tempie. Przyszłej mamie może wydawać się, że pierwsze tygodnie minęły bardzo szybko, ponieważ w jej ciele następuje wiele zmian, ale dla Ciebie – partnera – czas ten może płynąć znacznie wolniej. Możliwe, że w późniejszych miesiącach ciąży, gdy będzie się działo coraz więcej, poczujesz, że tygodnie mijają o wiele szybciej.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: