Dziecko

Dziecko

Zarodek ma teraz około 4-8 mm długości i wykształcił ogonek. Mówiąc o długości zarodka, w tym stadium mierzy się ją od główki do pupy, ponieważ nogi (których jeszcze w tym tygodniu nie widać) są często podkurczone i ciężko je zmierzyć. Pomiar ten nosi nazwę CRL (ang. „Crown Rump Length”), czyli „długość ciemieniowo-siedzeniowa”.

W tym okresie zaczynają wykształcać się palce rąk i nóg, wyglądają teraz jak małe łopatki. W sercu można wyróżnić prawą i lewą komorę. Bije ono teraz z prędkością 110-160 uderzeń na minutę – dwa razy szybciej niż u dorosłej osoby. Jeśli lekarz zrobi Ci teraz USG, na ekranie ultrasonografu będzie widoczne bijące serduszko. Zarodek może również wykonywać różne odruchy bezwarunkowe, na przykład podnosić i opuszczać ramiona lub obracać się.

Płuca, jelita, nerki, wątroba i wewnętrzne narządy płciowe są już prawie całkowicie rozwinięte. Okres rozwoju wszystkich narządów wewnętrznych zarodka to niezwykle istotne stadium. Dlatego bardzo ważne jest, żeby przyszła mama nadal unikała rzeczy, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka, na przykład alkoholu, nikotyny i narkotyków, a także niektórych leków. Dobrym nawykiem jest każdorazowe konsultowanie się z położną lub lekarzem przed przyjęciem przez przyszłą mamę jakiegokolwiek leku.

Inside the uterus week 7
Mama

Mama

Wykończona? Nie jesteś sama. Wiele mam wspomina, że w pierwszych tygodniach ciąży chodziły nieprzytomne, wciąż ziewając i szukając okazji do drzemki. Być może pamiętasz ten stan z czasów, gdy spodziewałaś się swoich poprzednich pociech, jednak co zrobić teraz, gdy to właśnie starszaki budzą Cię w nocy i nie dają wypocząć? Poproś o pomoc – na pewno są wokół Ciebie osoby, które mogą zająć się dzieciakami i dać mamie chwilę odpoczynku. Twoje ciało musi zebrać siły, by w najbliższych miesiącach zdążyć wykonać całą swoją pracę. Stworzenie nowego życia to nie bułka z masłem.

W tym początkowym stadium ciąży możesz odczuwać zawroty głowy. Zdarza się, że kobiety mdleją. Odpowiedzialne za to są spadki ciśnienia krwi – niezbyt przyjemne, ale nie stanowiące żadnego zagrożenia. Zmniejszysz ryzyko zasłabnięcia czy omdlenia, jeśli będziesz dużo pić oraz utrzymywać stały poziom cukru we krwi, spożywając regularnie posiłki. Skorzystaj ze specjalnych rajstop wspomagających krążenie, stopniowo podnoś się, zmieniając pozycję i unikaj długiego stania.

Sutki kobiety ciężarnej mogą nabrać bardziej zdecydowanego kształtu, a ich otoczka (skóra dookoła sutka) może zrobić się ciemniejsza. Zmiany w pigmentacji są spowodowane przygotowaniem do karmienia piersią. Po urodzeniu dziecka skóra stopniowo będzie wracać do dawnej barwy.

Dieta

Unikaj „jedzenia za dwoje”. W pierwszym trymestrze Twoje ciało potrzebuje tylu dodatkowych kalorii, ilu może dostarczyć jeden owoc dziennie. W późniejszej ciąży zapotrzebowanie na energię będzie wymagało spożycia dodatkowej przekąski, takiej jak kanapka, owoc i szklanka mleka albo porcja niesłodzonej, wzbogaconej witaminami owsianki lub mleka sojowego. Zrezygnuj ze słodyczy, a do codziennej diety wprowadź preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży zawierające kwas foliowy.

Zadbaj o zróżnicowaną dietę bogatą w zieleninę i potrawy o wysokiej zawartości żelaza, takie jak mięso, pasztet z wątróbki, kaszanka i produkty pełnoziarniste. Soczewica, groch, fasola, warzywa liściaste i orzechy również są cennym źródłem żelaza.

Jeśli przed ciążą miałaś problemy z nadwagą, porozmawiaj z położną lub dietetykiem na temat właściwego odżywiania w ciąży. Dobrze byłoby, gdybyś nie przybrała w ciąży zbyt wiele, szczególnie gdy przed zapłodnieniem miałaś kilka kilogramów za dużo. Nadwaga niesie bowiem ze sobą większe ryzyko powikłań w czasie ciąży oraz podczas samego porodu i to zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Jeśli cierpiałaś lub cierpisz na zaburzenia odżywiania, odpowiedzialnie będzie już na samym początku poinformować o tym położną i lekarza. Otrzymasz stosowną pomoc. Bywa, że ciąża powoduje nasilenie się problemu. Pamiętaj, że kluczowe jest, abyś dostarczyła sobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i kalorii.

Alkohol i nikotyna

Jeśli chodzi o alkohol i nikotynę, obowiązuje zasada: zera używek od momentu, w którym orientujesz się, że spodziewasz się dziecka do końca ciąży. Reguła ta musi być tak surowa, gdyż zarówno alkohol, jak i nikotyna przedostają się przez łożysko do dziecka. Wątroba maluszka nie poradzi sobie z alkoholem, nawet w niewielkiej ilości, takiej jak wypita przez mamę lampka wina. Pamiętaj, że piwo bezalkoholowe, cydr i inne napoje również mogą zawierać niewielkie ilości alkoholu. Alkohol zawsze ma negatywny wpływ na rozwój płodu.

Leki

Zawsze skonsultuj z położną, lekarzem lub farmaceutą przyjęcie leku przeciwbólowego oraz wszelkich innych specyfików dostępnych bez recepty. Jeśli zażywasz leki na receptę, zapytaj położną lub lekarza, czy możesz kontynuować kurację. Być może będzie trzeba zmienić lekarstwo na inne.

Ćwiczenia

Ćwiczenia i wysiłek fizyczny zaleca się wszystkim, również kobietom w ciąży. Aktywny tryb życia przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i dziecku. Badania pokazują, że przyszłe mamy niestroniące od aktywności fizycznej rzadziej cierpią z powodu porannych mdłości, mniej się stresują i lepiej śpią.

Może się zdarzyć, że podczas podejmowania wysiłku zabraknie Ci tchu, co jest normalnym objawem związanym ze zmianą objętości krwi. Wsłuchaj się w sygnały, które wysyła Twoje ciało! Jeśli jednak podpowiada Ci, żeby spędzić ciążę w poduszkach na kanapie, bądź czujna - może to być po prostu głos lenistwa. Zmobilizuj się i zacznij ruszać, nawet jeśli dotąd nie prowadziłaś aktywnego trybu życia. Teraz jest doskonały moment, aby zacząć ćwiczyć, a najlepsze ćwiczenia to nie te zaplanowane, ale te wcielone w życie.

Wiele kobiet obawia się, że wysiłek fizyczny może prowadzić do poronienia. Pamiętaj, że nie ma takiego ćwiczenia, które na tym etapie zmusiłoby maluszka do opuszczenia bezpiecznego lokum w Twoim łonie.

Sen

Jeśli na początku ciąży odczuwasz permanentne zmęczenie, wygospodaruj dodatkowe chwile na odpoczynek w ciągu dnia. Może w czasie przerwy na lunch? A jeśli opiekujesz się starszymi dziećmi, zorganizujcie sobie wspólną drzemkę. Bądź nieco wyrozumiała dla samej siebie i odpuść sobie część zaplanowanych zajęć. Musisz zgromadzić sporo energii, by będąc w ciąży, zająć się starszymi dziećmi, szczególnie jeśli są jeszcze małe.

Pregnancy week 7 Mother beige
Partner

Partner

W tym okresie przyszła mama może czuć się bardzo zmęczona i czasami będziecie musieli odwołać zaplanowane zajęcia. Warto pamiętać, że w jej ciele następują teraz ogromne zmiany, co może być wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Jeśli możesz, pozwól jej pospać rano trochę dłużej lub pomóż jej w inny sposób.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: