Tydzień 7
Dziecko
Zarodek ma teraz około 4-8 mm długości i wykształcił ogonek. Mówiąc o długości zarodka, w tym stadium mierzy się ją od główki do pupy, ponieważ nogi (których jeszcze w tym tygodniu nie widać) są często podkurczone i ciężko je zmierzyć. Pomiar ten nosi nazwę CRL (ang. „Crown Rump Length”), czyli „długość ciemieniowo-siedzeniowa”.
W tym okresie zaczynają wykształcać się palce rąk i nóg, wyglądają teraz jak małe łopatki. W sercu można wyróżnić prawą i lewą komorę. Bije ono teraz z prędkością 110-160 uderzeń na minutę – dwa razy szybciej niż u dorosłej osoby. Jeśli lekarz zrobi Ci teraz USG, na ekranie ultrasonografu będzie widoczne bijące serduszko. Zarodek może również wykonywać różne odruchy bezwarunkowe, na przykład podnosić i opuszczać ramiona lub obracać się.
Płuca, jelita, nerki, wątroba i wewnętrzne narządy płciowe są już prawie całkowicie rozwinięte. Okres rozwoju wszystkich narządów wewnętrznych zarodka to niezwykle istotne stadium. Dlatego bardzo ważne jest, żeby przyszła mama nadal unikała rzeczy, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka, na przykład alkoholu, nikotyny i narkotyków, a także niektórych leków. Dobrym nawykiem jest każdorazowe konsultowanie się z położną lub lekarzem przed przyjęciem przez przyszłą mamę jakiegokolwiek leku.
Mama
Czujesz się bardziej zmęczona niż zwykle? To zupełnie normalne. Wiele kobiet w ciąży opisuje pierwsze tygodnie jako okres intensywnego zmęczenia. Być może dobrze znasz to uczucie z poprzednich ciąż. Zmęczenie może być szczególnie dotkliwe, jeśli musisz równocześnie zajmować się starszym dzieckiem. Jeśli to możliwe, poproś o wsparcie przyjaciół lub rodzinę. Teraz, gdy Twoje ciało intensywnie pracuje, rozwijając nowe życie, każda dodatkowa chwila odpoczynku jest na wagę złota.
Jeśli oczekujesz bliźniąt Dowiedziałaś się właśnie, że spodziewasz się bliźniąt? To wspaniała i niezwykle zaskakująca wiadomość! Oczekiwanie bliźniąt to nie tylko podwójna radość, ale także wyzwanie i nowe doświadczenie. W związku z tym możesz spodziewać się więcej wizyt w BMM oraz częstszych badań ultrasonograficznych, aby zapewnić zdrowie i rozwój obu maluszków. W Polsce odsetek porodów bliźniaczych wynosi od 3 do 4%.