Tydzień 22
Dziecko
Dziecko ma teraz około 26 cm długości od głowy do stóp i na początku tygodnia waży około 370 g, a pod koniec – około 450 g.
Dziecko na przemian śpi i budzi się, ma też już własny rytm dobowy. Bywa najaktywniejsze, kiedy odpoczywasz, a gdy jesteś w ruchu, zostaje ukołysane do snu. Część mózgu dziecka produkująca komórki mózgowe szybko się rozwija.
Mama
Hormony ciążowe mogą powodować obrzęk dziąseł, dlatego pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu zębów. Twoje dziąsła mogą stać się bardziej wrażliwe, więc delikatne mycie i regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec problemom. Wysokie stężenia hormonów ciążowych mogą również wpływać na skórę – piegi, znamiona oraz otoczki sutkowe mogą stać się ciemniejsze i bardziej widoczne. Może zauważyłaś, że skóra reaguje inaczej w tej ciąży niż w poprzednich. To zupełnie normalne, każda ciąża jest wyjątkowa i może przynieść nowe doświadczenia. Pamiętaj również o ochronie skóry przed słońcem. Unikaj intensywnego słońca, gdy skóra jest bardziej wrażliwa. Stosowanie kremu z filtrem UV może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry, a także zapobiegać przebarwieniom, które mogą być bardziej widoczne podczas ciąży.
Libido Libido jest kwestią bardzo indywidualną i może się różnić podczas każdej ciąży. Wiele kobiet doświadcza jego wzrostu w drugiej połowie ciąży. Jeśli masz już dzieci, może być Ci trudno znaleźć czas i przestrzeń na intymność. Twój partner może obawiać się, że zaszkodzi dziecku, ale seks penetracyjny jest bezpieczny. Orgazm może czasami spowodować skurcz macicy, co jest nieco nieprzyjemne, ale całkowicie bezpieczne.
Każda ciąża jest inna, więc Twoje doświadczenia mogą się różnić. Dbaj o bliskość i intymność z partnerem, odkrywając, co jest dla Ciebie najprzyjemniejsze w tym wyjątkowym czasie.
Intymność w ciąży Możesz mieć niskie libido lub wcale go nie odczuwać – to wszystko jest normalne. Najważniejsze jest, aby być szczerym wobec siebie i swojego partnera. Jeśli nie masz ochoty na seks, rozwiązaniem może być dotyk i masaż. Przy każdym dotyku uwalniana jest oksytocyna, hormon spokoju i relaksu, który pomaga poczuć się spokojnie i bezpiecznie.
Informacje o cukrzycy ciążowej Twój poziom cukru we krwi jest kontrolowany podczas kolejnych wizyt u położnej. Cukrzyca ciążowa to stan podwyższonego poziomu cukru we krwi, który zazwyczaj wykrywany jest podczas rutynowych kontroli. Jeśli miałaś cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży, musisz przejść test obciążenia glukozą między 24. a 28. tygodniem ciąży. Ten test jest również konieczny, jeśli urodziłaś dziecko o masie powyżej 4,5 kg lub masz wskaźnik BMI 35 lub wyższy.
W większości przypadków cukrzycy ciążowej można zapobiegać i leczyć za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Jeśli masz pytania lub obawy, czy jesteś w grupie ryzyka, skonsultuj się z położną lub lekarzem.
Jeśli spodziewasz się bliźniąt Sposób, w jaki urodzisz swoje bliźniaki, zależy od wielu czynników. Aby poród odbył się drogą pochwową, bliźniak leżący niżej w macicy musi być ułożony główką w dół (prezentacja główkowa). Położenie drugiego bliźniaka nie ma znaczenia – może urodzić się główką lub pośladkami do przodu. Często planuje się indukcję porodu między 37. a 38. tygodniem, aby zminimalizować ryzyko komplikacji. Jeśli pierwszy bliźniak jest ułożony pośladkami w dół, wtedy planowane jest cesarskie cięcie w tym samym okresie.
Partner
Wiele osób uważa, że to cudowny etap ciąży. Najczęściej przyszła mama ma się dobrze i nie trapią jej już wcześniejsze objawy, takie jak zmęczenie lub nudności. Cieszcie się wspólnie tym okresem i znajdźcie dla siebie jakieś ciekawe zajęcie! Może zapiszecie się razem na kurs jogi lub zaczniecie eksperymentować z nowymi przepisami w kuchni?
Wskazówka: najwięcej korzyści dla przyszłej mamy i dziecka (a nawet dla Ciebie) przyniesie dieta bogata w składniki odżywcze. Jedzcie dużo owoców i warzyw, węglowodanów złożonych (o niskim indeksie glikemicznym) oraz chudego mięsa. Oczywiście możecie czasami uraczyć się deserem lub zjeść trochę mniej zdrowy posiłek – polegajcie na swoim rozsądku.