Dziecko

Dziecko

Dziecko ma teraz około 22 cm długości od głowy do stóp i na początku tygodnia waży około 225 g, a pod koniec – około 280 g.

Dziecko szybko rośnie. Nadeszła pora na rozwój narządów zmysłów– słuchu, wzroku, dotyku, smaku i zapachu. Jeśli Wasze dziecko to dziewczynka, w jej jajnikach znajduje się już około dwóch milionów zawiązków komórek jajowych. Skórę Twojego dziecka zaczyna pokrywać biała maź płodowa (vernix caseosa) chroniąca wrażliwą skórę przed płynem owodniowym. Niektóre dzieci po urodzeniu mają wciąż na skórze pozostałości tej mazi. Do połowy ciąży większość dzieci rośnie jednakowo, ale teraz do głosu dochodzą indywidualne uwarunkowania genetyczne. Niektóre dzieci będą wysokie i szczupłe, inne niższe i pulchniejsze. Na wagę urodzeniową dziecka ma również wpływ sposób odżywiania się mamy, pamiętaj więc, aby Twoja dieta była urozmaicona i zrównoważona.

Pregnancy Week 20 Baby beige
Mama

Mama

Gratulacje, jesteś już w połowie drogi! W 20. tygodniu ciąży Twoje dziecko porusza się coraz więcej, a Ty możesz odczuwać delikatne trzepotanie lub bulgotanie. Regularne kopnięcia pojawią się wkrótce. Jeśli to Twoja druga ciąża to możliwe, że odczuwałaś te ruchy od kilku tygodni. Każde dziecko jest inne – jeśli w poprzedniej ciąży było spokojnie, tym razem może być bardziej ruchliwe.

Rozpoznawanie wzorca ruchów Od momentu, kiedy zaczniesz czuć ruchy swojego dziecka, powinnaś je odczuwać każdego dnia, co zwykle ma miejsce między 20. a 25. tygodniem ciąży. Od 25. tygodnia ciąży zaleca się, abyś czuła ruchy dziecka w łonie - kilka razy dziennie. Najczęściej ruchy dziecka są odczuwalne, kiedy jesteś spokojna i zrelaksowana.

Twój brzuch staje się większy wraz z rosnącą macicą, a czasami pępek może zacząć wystawać na zewnątrz. Z czasem wróci on do swojego normalnego stanu, po urodzeniu dziecka.

Objawy ciążowe Poziom żelaza (wartość Hb) jest monitorowany podczas kilku wizyt u położnej - pamiętasz to zapewne ze swojej poprzedniej ciąży. Pomiar odbywa się poprzez proste ukłucie w palec, a niskie wartości określane są jako anemia lub niedokrwistość.

Anemia jest powszechna, zwłaszcza w środkowym okresie ciąży, i wynika głównie z tego, że objętość krwi zwiększa się i krew staje się bardziej rozrzedzona (co obniża wartość Hb). W czasie ciąży zapotrzebowanie organizmu na żelazo wzrasta. Anemia może być również spowodowana niedoborem witaminy B12, brakiem kwasu foliowego lub infekcją. Symptomy niskiego poziomu hemoglobiny mogą obejmować zmęczenie, duszności, kołatanie serca, bóle głowy i zawroty głowy. Najczęstszym leczeniem jest rozpoczęcie przyjmowania dostępnych bez recepty tabletek z żelazem oraz spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w żelazo.

Żywność bogata w żelazo Przykłady żywności bogatej w żelazo to: mięso, jajka, owoce morza i kaszanka. Jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską, dużo żelaza znajdziesz w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, nasionach, orzechach oraz suszonych owocach. Nawet jeśli spożywasz dużo pokarmów bogatych w żelazo, możesz potrzebować tabletek z żelazem, aby poprawić swoje wyniki. Warto skonsultować się ze swoją położną, która na pewno rozwieje Twoje wątpliwości. W rzadkich przypadkach może być konieczne podanie żelaza dożylnie.

Zaświadczenie o ciąży Około tego okresu otrzymasz od swojej położnej zaświadczenie o ciąży, które wyślesz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument ten jest niezbędny, abyś mogła ubiegać się o świadczenia po narodzeniu dziecka.

Jeśli spodziewasz się bliźniąt To dobry moment, aby zacząć planować urlop macierzyński z dwójką dzieci. Otrzymasz więcej dni niż w przypadku jednego dziecka, ale niestety nie dostaniesz podwójnego urlopu macierzyńskiego tylko dlatego, że przychodzą na świat dwa maluchy jednocześnie.

Pregnancy week 20 Mother beige
Partner

Partner

W połowie ciąży, położywszy dłoń na brzuchu, można już wyczuć niewielkie ruchy dziecka. Wyraźne ruchy poczujesz prawdopodobnie dopiero za kilka tygodni.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: