Dziecko

Dziecko

Dziecko ma teraz około 22 cm długości od głowy do stóp i na początku tygodnia waży około 225 g, a pod koniec – około 280 g.

Dziecko szybko rośnie. Nadeszła pora na rozwój narządów zmysłów– słuchu, wzroku, dotyku, smaku i zapachu. Jeśli Wasze dziecko to dziewczynka, w jej jajnikach znajduje się już około dwóch milionów zawiązków komórek jajowych. Skórę Twojego dziecka zaczyna pokrywać biała maź płodowa (vernix caseosa) chroniąca wrażliwą skórę przed płynem owodniowym. Niektóre dzieci po urodzeniu mają wciąż na skórze pozostałości tej mazi. Do połowy ciąży większość dzieci rośnie jednakowo, ale teraz do głosu dochodzą indywidualne uwarunkowania genetyczne. Niektóre dzieci będą wysokie i szczupłe, inne niższe i pulchniejsze. Na wagę urodzeniową dziecka ma również wpływ sposób odżywiania się mamy, pamiętaj więc, aby Twoja dieta była urozmaicona i zrównoważona.

Pregnancy Week 20 Baby beige
Mama

Mama

Jeśli dotąd nie czułaś ruchów dziecka, może się to teraz zmienić. A jeśli już wcześniej dziecko łaskotało Cię od środka, może zmienić środki wyrazu i wymierzyć Ci kilka solidniejszych kopniaków. Może się zdarzyć, że Twoje starsze pociechy były bardzo spokojne, a teraz trafisz na przyszłego piłkarza. Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju.

Od momentu, kiedy poczułaś ruchy dziecka pierwszy raz, powinnaś doświadczać tego każdego dnia. A zatem począwszy od 20-25 tygodnia ciąży przyszła mama kilka razy dziennie czuje, jak jej dziecko daje o sobie znać. Zawsze łatwiej to poczuć, kiedy poleżysz chwilę bez ruchu.

Twój brzuszek z każdym dniem robi się coraz większy, a niektóre kobiety zauważają, że pępek jest bardziej wypukły. Bez obaw – po porodzie wszystko wróci do normy.

Jak zapewne pamiętasz, poziom żelaza (a właściwie poziom hemoglobiny) jest podczas ciąży sprawdzany wiele razy. Określa się go na podstawie badania próbek krwi. Jeśli jest zbyt niski, mówi się o anemii.

Anemię u kobiet na tym etapie ciąży stwierdza się dość często. Za ten stan znów odpowiedzialny jest wzrost objętości krwi (krew robi się bardziej „rozcieńczona”, a zatem spada poziom zawartej w niej hemoglobiny). Z tego względu przyszłe mamy często muszą suplementować żelazo. Innymi przyczynami anemii mogą być: niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego albo infekcje. Wówczas mogą wystąpić objawy takie jak zmęczenie, problemy z oddychaniem, palpitacje serca, bóle i zawroty głowy. W każdym przypadku kuracja zakłada łykanie żelaza w tabletkach i bogatą w ten pierwiastek dietę.

Aby uzupełnić żelazo, warto wprowadzić do jadłospisu mięso, jajka, owoce morza, kaszankę. Anemikom zaleca się także jedzenie wątróbki, jednak nie jest ona rekomendowana kobietom ciężarnym. Jesteś wegetarianką lub weganką? Zadbaj o dietę bogatą w produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, pestki i orzechy, a także suszone owoce. Twoja położna na pewno doradzi Ci również w tej kwestii. Bardzo rzadko zdarza się, że żelazo trzeba podać dożylnie.

Pregnancy week 20 Mother beige
Partner

Partner

W połowie ciąży, położywszy dłoń na brzuchu, można już wyczuć niewielkie ruchy dziecka. Wyraźne ruchy poczujesz prawdopodobnie dopiero za kilka tygodni.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: