Dziecko

Dziecko

Dziecko ma teraz około 8 cm długości od głowy do pupy. Płyn owodniowy otaczający dziecko przewodzi dźwięki, więc z czasem dziecko zacznie odbierać głos i bicie serca matki.

Włosy na głowie dziecka i brwi stają się grubsze. Jeśli maluch ma mieć ciemne włosy, komórki barwnikowe w mieszkach włosowych zaczynają produkować czarny barwnik.

Żebra, naczynia krwionośne i siatkówkę widać wyraźnie przez cieniutką skórę dziecka. Skórę zaczyna pokrywać meszek płodowy, lanugo – bardzo cienkie włoski, które pomagają dziecku w regulacji temperatury ciała. Owłosienie ciała tworzy wzory na skórze i na całym ciele pojawiają się kształty wyglądające jak odciski palców.

Pregnancy Week 15 Baby Beige
Mama

Mama

Zaczynasz drugi trymestr ciąży – jedna trzecia jest już za Tobą! Prawdopodobnie opuściło Cię już zmęczenie, które pamiętasz z początku ciąży. Wiele przyszłych mam zaczyna teraz czuć się wręcz cudownie. Mamy nadzieję, że zaliczasz się do ich grona!

Wiele kobiet wspomina drugi trymestr jako najlepszy okres ciąży, dlatego czasem nazywa się go „złotym czasem”. Możesz tego nie odczuć, jeśli nadal nękają Cię mdłości i inne ciążowe dolegliwości. Nawet jeśli w poprzednich ciążach wyglądałaś kwitnąco, teraz możesz czuć się fatalnie. Każda ciąża jest jedyna w swoim rodzaju, tak jak niepowtarzalny będzie nowy człowiek, który dołączy wkrótce do Waszej rodziny.

Można powiedzieć, że kobiety, które zostaną mamami po raz kolejny, czują się „bardziej w ciąży”. Wiele z nich wspomina, że z każda kolejną ciążą było im trudniej. Zapewne ma to związek z faktem, że trudno znaleźć czas na odpoczynek, kiedy w domu bryka już kilkoro dzieci. Rozejrzyj się: czy w Twojej rodzinie lub wśród przyjaciół jest ktoś, kto zgodzi się zająć dzieciakami choć przez chwilę?

W Twoim ciele wciąż wiele się dzieje. Wydajność serca zwiększyła się o 20% w porównaniu do czasu sprzed ciąży. Dzięki temu dziecko dostanie tyle tlenu, ile potrzebuje. Jednocześnie Twoje serce bije coraz szybciej - o ile przed zapłodnieniem zdolne było do 70-75 uderzeń na minutę, pod koniec ciąży osiągnie nawet 85-90 uderzeń na minutę. Objętość krwi także stale rośnie. Kiedy weźmiesz to wszystko pod uwagę, nie powinno Cię dziwić, że w ciąży ciężko czasem złapać oddech.

Ogólnie poczucie „wypompowania” i bycia w gorszej kondycji fizycznej jest doświadczaniem wielu ciężarnych kobiet. Cóż, niemal wszystkie Twoje organy pracują teraz na zwiększonych obrotach – w końcu w Twoim łonie kształtuje się nowy człowiek! W czasie ciąży wytworzysz co najmniej litr dodatkowej krwi, która wymusi na Twoim sercu szybszą pracę, a co za tym idzie – podniesie puls. W takiej sytuacji zapotrzebowanie na tlen rośnie, zatem przyszłe mamy częściej zaczerpują tchu.

Dodatkowa porcja tlenu musi trafić też do macicy. Życiodajny pierwiastek przenika do Twojego krwioobiegu, a z nim dociera do łożyska, gdzie trzeba dokonać „przeładunku”. Teraz tlen musi być dostarczony do krwiobiegu dziecka przez pępowinę. Wszystko precyzyjnie zaplanowane przez naturę.

Na co dzień możesz doświadczyć mało przyjemnych skutków zwiększonej objętości krwi – wpływa ona na zwiększenie produkcji moczu. Przyszłe mamy zawsze często korzystają z toalety.

Wszystkie te procesy zwiększają zapotrzebowanie energetyczne Twojego organizmu. Wprowadź do swojego menu jedną dodatkową przekąskę dziennie: kanapkę, owoc i szklankę mleka, niesłodzona owsiankę z witaminami lub mleko sojowe. Na razie tyle wystarczy, w trzecim trymestrze nadejdzie pora na wprowadzenie dodatkowych kalorii.

Pregnancy week 15 Mother beige
Partner

Partner

Czy zaczęliście już myśleć nad imieniem dla dziecka? Zewnętrzne narządy płciowe są już ukształtowane i w badaniu USG można zobaczyć, czy spodziewacie się dziewczynki czy chłopca. Nawet jeśli do przyjścia Waszego dziecka na świat pozostało jeszcze trochę czasu, zastanawianie się nad imieniem może być dobrą zabawą. W Internecie znajdziecie listy imion, które mogą Wam coś podpowiedzieć. Są również książki na ten temat. A może Ty lub Twoja partnerka chcielibyście, aby dziecko otrzymało imię po kimś z rodziny?

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: