Tydzień 15
Dziecko
Dziecko ma teraz około 8 cm długości od głowy do pupy. Płyn owodniowy otaczający dziecko przewodzi dźwięki, więc z czasem dziecko zacznie odbierać głos i bicie serca matki.
Włosy na głowie dziecka i brwi stają się grubsze. Jeśli maluch ma mieć ciemne włosy, komórki barwnikowe w mieszkach włosowych zaczynają produkować czarny barwnik.
Żebra, naczynia krwionośne i siatkówkę widać wyraźnie przez cieniutką skórę dziecka. Skórę zaczyna pokrywać meszek płodowy, lanugo – bardzo cienkie włoski, które pomagają dziecku w regulacji temperatury ciała. Owłosienie ciała tworzy wzory na skórze i na całym ciele pojawiają się kształty wyglądające jak odciski palców.
Mama
Gratulacje, wkraczałaś w drugi trymestr ciąży! Ten czas często wiąże się z mniejszym zmęczeniem w porównaniu do pierwszych tygodni. Jeśli teraz czujesz się lepiej i masz więcej energii – to fantastyczne! Może to dobry moment, aby cieszyć się tym okresem i skupić na przygotowaniach dla nowego członka rodziny
100 złotych dni Drugi trymestr to czas, który często nazywany jest "100 złotymi dniami" ciąży, uważany za jeden z najlepszych etapów oczekiwania na dziecko. Jeśli jednak doświadczasz nadal mdłości lub inne dolegliwości nie dają ci spokoju, te dni mogą wydawać się mniej złote. Każda ciąża jest inna – dla niektórych to rzeczywiście wspaniały czas, dla innych może być wyzwaniem.
Doświadczanie kolejnej ciąży Jeśli jesteś w kolejnej ciąży, możesz czuć się "naprawdę" w ciąży. Często mówi się, że z każdą kolejną ciążą odczuwa się większe wyzwania i trudności. Jeżeli masz już dzieci w domu, znalezienie chwili dla siebie na odpoczynek może być trudniejsze. Warto jednak szukać dodatkowego wsparcia i pomocy ze strony przyjaciół i rodziny w tym wyjątkowym czasie. Ich obecność i pomoc mogą znacząco ulżyć w codziennych obowiązkach, dając Ci więcej przestrzeni do regeneracji i cieszenia się tym wyjątkowym okresem.
Objawy ciążowe Podczas kolejnej ciąży, w Twoim ciele zachodzą intensywne zmiany. Twoje serce pracuje o 20% wydajniej, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na tlen zarówno dla Ciebie, jak i rosnącego dziecka. Tętno może wzrosnąć z typowych 70-75 uderzeń na minutę przed ciążą do około 85-90 uderzeń na minutę w późniejszym etapie. Wzrasta również objętość Twojej krwi, co jest całkowicie naturalne podczas ciąży.
Możliwe, że będziesz odczuwała większe zmęczenie i duszności, co jest częstym objawem w ciąży. Wrażenie, jakbyś miała słabszą kondycję fizyczną, wynika z tego, że Twoje ciało pracuje intensywnie na kilku frontach naraz – nie tylko utrzymuje Twoje funkcje życiowe, ale także tworzy nowe życie. W rezultacie serce musi pracować szybciej, aby pompować więcej krwi, co prowadzi do przyspieszonego oddechu.
Dziecko potrzebuje tlenu Jednym z powodów, dla których możesz odczuwać duszności, jest fakt, że rozwijające się dziecko potrzebuje tlenu. Tlen jest dostarczany do dziecka poprzez Twoją krew, która przepływa do łożyska i tam oddaje tlen, który jest następnie pobierany przez krwiobieg dziecka i za pośrednictwem pępowiny trafia do maluszka. To naprawdę wspaniale zaprojektowany system.
Jeżeli odczuwasz nadmierną duszność, warto skonsultować się z położną lub lekarzem. Mogą ocenić, czy Twoje objawy są normalne, czy też wymagają dodatkowych badań, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny.
Zwiększona objętość krwi w Twoim organizmie może też powodować częstsze oddawanie moczu. To normalne w ciąży i kolejny znak, że Twoje ciało intensywnie pracuje, aby wspierać rozwój Twojego dziecka.
Dodatkowa przekąska W trakcie ciąży, Twoje ciało wymaga dodatkowej energii, aby poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z rozwojem dziecka. Zaleca się, by w drugim trymestrze spożywać każdego dnia dodatkową przekąskę składającą się z kanapki, owocu oraz szklanki mleka lub napoju roślinnego (owsianego lub sojowego) bez dodatku cukru, ale wzbogaconego w witaminy. W II trymestrze Twoje zapotrzebowanie na energię jest jeszcze większe, więc warto zadbać o odpowiednią ilość zdrowych przekąsek.
Kategorie ciąż bliźniaczych Jeśli spodziewasz się bliźniąt, Twoja ciąża może być klasyfikowana do jednej z trzech różnych kategorii, związanych z błonami płodowymi:
- Dwujajowa dwuowodniowa (DCDA): Około 70% ciąż bliźniaczych należy do tej kategorii. Bliźnięta mogą być jednojajowe lub dwujajowe, gdzie każde dziecko rozwija się w swojej własnej torebce owodniowej z osobną błoną.
- Jednojajowa dwuowodniowa (DAMC): Stanowi około 30% przypadków ciąż bliźniaczych. Są to zawsze bliźnięta jednojajowe, które mają osobne worki owodniowe, ale wspólny worek kosmówkowy.
- Jednojajowa jednoowodniowa (MCMA): Ta kategoria jest najrzadsza, stanowiąca około 1% ciąż bliźniaczych. Bliźnięta jednojajowe rozwijają się w jednym worku owodniowym i kosmówkowym, co zwiększa ryzyko powikłań. Z tego powodu ciąża zazwyczaj kończy się cesarskim cięciem, planowanym na 32-33 tydzień ciąży.