Dziecko

Dziecko

Dziecko ma teraz około 33 cm długości od głowy do stóp i na początku tygodnia waży około 950 g, a pod koniec – około 1075 g. Skórę dziecka chroni warstwa mazi płodowej, która ma również właściwości odżywcze. Ciało malucha nieprzerwanie gromadzi tłuszcz podskórny, ale powierzchnia skóry wciąż jest zdecydowanie większa w stosunku do całego ciała. Rzęsy już całkowicie urosły, a dziecko często ssie kciuk.
Pregnancy Week 27 Baby beige
Mama

Mama

Drugi trymestr minął zaskakująco szybko – ani się obejrzałaś, a już dobiega końca! Wielkość brzucha w ciąży zależy od wielu czynników: wielkości dziecka, Twojej budowy ciała, wzrostu, wagi oraz ewentualnej opuchlizny. Jeżeli zauważysz, że Twoje ciało puchnie, poinformuj o tym fakcie położną lub lekarza. To może być pierwszy objaw preeklampsji. Jeżeli miałaś podobne problemy w poprzednich ciążach, zostaniesz objęta dodatkową opieką medyczną.

Jeżeli obrzęk pojawia się na dłoniach i nadgarstkach, może świadczyć o wystąpieniu zespołu cieśni kanału nadgarstka. Objawem tego schorzenia jest drętwienie dłoni i mrowienie w palcach. Jeśli zauważysz u siebie coś podobnego, zgłoś to położnej lub lekarzowi. Być może poczujesz się lepiej po spotkaniu z fizjoterapeutą, który wyposaży Cię w zakładaną na noc szynę unieruchamiającą nadgarstek. Czasem trzeba wykonać niewielki zabieg operacyjny, jednak najczęściej objawy ustępują po porodzie.

Ruchy dziecka powinny być już wyraźnie wyczuwalne o różnych porach. Być może zdarzyło Ci się już poczuć drobne, acz rytmiczne ruchy – takie jakby łaskotanie, zupełnie nieprzypominające zwyczajnych kopniaków? Twój maluch widocznie miał czkawkę! Jest to całkiem niegroźne. Trwa koło minuty i może się przydarzyć nawet kilka razy dziennie.

Do końca ciąży w Twojej macicy będzie się utrzymywać nawet litr płynu owodniowego. To dlatego, kiedy już nadejdzie czas, kobietom „odchodzą wody”, a dopiero za nimi podąża nowy człowiek. Zadaniem płynu owodniowego jest zabezpieczenie dziecka przed urazami, utrzymanie ciepła (płyn ma temperaturę Twojego ciała) oraz umożliwienie maluchowi ćwiczenia mięśni, a nawet płuc. Tak, dziecko już w macicy przygotowuje się do oddychania! Płyn owodniowy jest sterylny i zawiera maź płodową, która pokrywa też skórę malucha. Dziecko wypija go, a potem oddaje razem z moczem. I tak w kółko.

Zaledwie 15% porodów zaczyna się od nagłego pęknięcia błon płodowych i „odejścia wód”. Kobiety opisują to zazwyczaj jako uczucie, że coś się odetkało i zaczęło cieknąć. Czasem wody płodowe sączą się powoli, a czasem wypływają szybciej – zależy to głównie od położenia główki dziecka. Jeśli wody są przezroczyste, nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli poczujesz, że już teraz sączy się z Ciebie płyn, zadzwoń do szpitala.

Nawet jeśli Twoje poprzednie porody zaczęły się od odejścia wód płodowych, nie ma powodów przypuszczać, że sytuacja się powtórzy. Zdecydowana większość akcji porodowych rozpoczyna się bowiem od skurczów.

Pregnancy week 27 Mother beige
Partner

Partner

Jak pojedziecie do szpitala i jak z niego wrócicie? Zostało jeszcze trochę czasu, ale jeśli planujecie wracać ze szpitala samochodem, musicie przygotować fotelik dla dziecka.

W sytuacji, gdy wody już odeszły, warto pamiętać o tym, by przyszła mama usiadła na folii chroniącej siedzenia samochodu.  
Niektóre pary testują wcześniej przejazd do szpitala, aby jak najlepiej przygotować się do porodu.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: