Tydzień 27
Dziecko
Mama
Za Tobą już spory kawałek drogi – drugi trymestr! Jak duża jest Twój brzuch, zależy od wielu czynników – takich jak wzrost dziecka, Twoja budowa ciała, wzrost, waga i ewentualne obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody. Jeśli w ciągu kilku dni zaczniesz mocno puchnąć, może to być pierwszy symptom zatrucia ciążowego. Skontaktuj się z położną lub lekarzem w celu uzyskania porady, jeśli to się stanie. Jeśli w poprzedniej ciąży miałaś zatrucie ciążowe, istnieje nieco zwiększone ryzyko, że może się to powtórzyć, dlatego Twoje ciśnienie krwi będzie bardzo ściśle monitorowane.
Objawy ciążowe Obrzęk może też wpłynąć na funkcjonowanie dłoni i nadgarstka. Niektóre kobiety doświadczają zespołu cieśni nadgarstka, co powoduje mrowienie i drętwienie rąk, zwłaszcza w nocy. Jeśli masz z tym problemy, porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem. Możliwe, że będziesz musiała spotkać się z terapeutą zajęciowym, aby dostać specjalne szyny wspomagające do noszenia w nocy, a czasami może być potrzebna prosta operacja. Zazwyczaj dolegliwości te mijają po porodzie.
Ruchy płodu Powinnaś odczuwać ruchy swojego dziecka od kilku do kilkunastu razy każdego dnia. Czy czasem odczuwasz małe, rytmiczne łaskotki, które nie przypominają kopnięć? To może być dziecko mające czkawkę. To nic groźnego i może pojawiać się przez minutowe okresy kilka razy dziennie.
Cel płynu owodniowego Pod koniec ciąży Twoja macica może zawierać nawet do litra płynu owodniowego. Dlatego, gdy pęknie pęcherz owodniowy, woda może wręcz tryskać na zewnątrz. Płyn owodniowy służy ochronie dziecka przed wstrząsami, utrzymaniu odpowiedniej temperatury (płyn ma tę samą temperaturę co Ty) oraz umożliwia dziecku ćwiczenie mięśni i płuc – dziecko faktycznie trenuje oddychanie jeszcze będąc w łonie matki! Płyn owodniowy jest sterylny i zawiera płatki tłuszczu płodowego oraz vernix, który pokrywa większość skóry dziecka. Dziecko pije płyn owodniowy, a następnie oddaje mocz. Wszystko tworzy zamknięty obieg.
Nie u wszystkich pękają wody Tylko około 15% porodów drogą pochwową rozpoczyna się od tak zwanej "odpływającej wody". Wiele osób opisuje to jako uczucie "pęknięcia" w brzuchu, a potem zaczyna wypływać woda. W zależności od tego, jak głęboko głowa dziecka zstąpiła do miednicy, może wypłynąć dużo wody, lub tylko pojawi się powolne kapanie. Jeśli teraz zaczniesz przeciekać klarowną ciecz, powinnaś szukać opieki medycznej.
Nawet jeśli Twój poprzedni poród zaczął się od odpływania wody, nie ma niczego, co by wskazywało, że tak samo rozpocznie się tym razem. Najczęstszym sposobem rozpoczęcia porodu są skurcze, a nie odpływ wody.
Jeśli spodziewasz się bliźniąt Porady od zaprzyjaźnionych rodziców bliźniąt – jak znaleźć czas dla siebie i partnera, albo czas tylko dla siebie?
Z góry ustal, że będziesz mieć randkę, albo z partnerem, albo sama ze sobą, na przykład co drugą sobotę miesiąca. Następnie wyślij wiadomość do potencjalnych opiekunów z datami (dobrym pomysłem jest zarezerwowanie dat na 4-6 miesięcy do przodu) i poproś ich o pomoc. Potem po prostu idź na tę randkę, nawet jeśli dzieci są chore, czy Tobie właściwie nie chce się wychodzić. Lepiej krótko niż wcale!
Partner
Jak pojedziecie do szpitala i jak z niego wrócicie? Zostało jeszcze trochę czasu, ale jeśli planujecie wracać ze szpitala samochodem, musicie przygotować fotelik dla dziecka.
W sytuacji, gdy wody już odeszły, warto pamiętać o tym, by przyszła mama usiadła na folii chroniącej siedzenia samochodu. Niektóre pary testują wcześniej przejazd do szpitala, aby jak najlepiej przygotować się do porodu.