Tydzień 36
Dziecko
Dziecko ma teraz około 45 cm długości od głowy do stóp i na początku tygodnia waży około 2,59 kg, a pod koniec – około 2,76 kg.
Dziecko gromadzi teraz warstwę tłuszczu niezbędną do przetrwania poza łonem matki. Ruchy płodu mogą się zmienić i przypominać popchnięcia. Może uda Ci się zobaczyć łokieć albo piętę, a nawet całą stopę, odbijające się na skórze!
Nawet jeśli dziecko ma teraz mniej miejsca, przyszła mama powinna czuć jego ruchy każdego dnia. Ruchy mogą przybierać różny charakter, ale nie częstotliwość. Najlepiej poznać codzienną częstotliwość ruchów Waszego dziecka – wtedy łatwiej zauważyć wszelkie zmiany. Zaufaj swojemu instynktowi! Jeśli uważasz, że coś jest nie tak, od razu skontaktuj się z lekarzem.
Mama
Twoje dziecko zapewne już się ułożyło w miednicy, a nawet jeśli nie, to główka z pewnością zaczyna się wstawiać do kanału rodnego. Ułożenie dziecka to rzecz, którą lekarz prowadzący sprawdza przy każdej wizycie kontrolnej. Zdarza się , że niektóre dzieci nie są odpowiednio ułożone, aż do rozpoczęcia skurczów czy odejścia wód płodowych.
Jeżeli Twoje dziecko ułożone jest pupą w dół, czyli występuje tak zwana miednicowa prezentacja płodu, może zostać Ci zaproponowane wykonanie próby obracania dziecka w szpitalu. Celem obracania dziecko jest skłonienie go do obrócenia się główką w dół, co w zależności od budowy Twojej miednicy, może ułatwić poród. Oczywiście można urodzić dziecko będące w pozycji miednicowej, jednak dla dziecka jest to dużo bardziej wymagające. Z uwagi na to, ułożenie pośladkowe bywa wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Próba obracania Jeśli zdecydujesz się na próbę obracania, to zostanie ona wykonana w szpitalu. Najpierw podaje się lek, którego celem jest rozluźnienie macicy. Następnie próbę obracania wykonuje lekarz położnik, który poprzez ucisk na brzuch próbuje dopomóc dziecku wykonać obrót do przodu.
Decyzja o podjęciu próby obracania należy do ciebie i jest całkowicie dobrowolna. Około 50% prób obracania kończy się sukcesem i dziecko obraca się do pozycji główkowej.
Jeżeli nie uda się obrócić dziecka, będziesz musiała zdecydować, czy chcesz rodzić w pozycji miednicowej. Do tego rodzaju porodu muszą zostać spełnione pewne kryteria: wymiary Twojej miednicy, które są sprawdzane za pomocą rentgena oraz waga dziecka, oceniona podczas badania ultrasonograficznego wzrostu płodu.
Poród pochwowy, a pozycja miednicowa
Jeśli wymiary miednicy są wystarczająco obszerne, dziecko nie waży za dużo, a Ty jesteś zmotywowana do porodu pochwowego, można zaplanować poród pochwowy w pozycji miednicowej. Szczegółowe informacje na temat jego przebiegu uzyskasz w swoim szpitalu. O wszystko możesz dopytać swojego lekarza prowadzącego lub położną środowiskową.
Jeśli ww. kryteria nie są spełnione lub po prostu nie czujesz się na siłach, aby rodzić pochwowo, zapewne zostanie zaplanowane cesarskie cięcie.
Problemy ze snem Możesz mieć problemy ze snem, a także potrzebę częstej zmiany pozycji . Być może śnisz żywe, wyraziste sny. Jest dużo rzeczy do przemyślenia przed porodem. Staraj się odpoczywać tak często, jak to możliwe, ponieważ ostatnie tygodnie ciąży mogą być szczególnie wymagające
Praktyczne przygotowania Dobrym pomysłem na przygotowanie się do pierwszych dni z noworodkiem na pokładzie, może być zapełnienie zamrażarki jedzeniem. Możesz też poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół, aby przychodząc do Was w odwiedziny po porodzie, zabrali ze sobą jakis posiłek. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci opiekować się kilkorgiem dzieci i noworodkiem, bez konieczności organizowania zakupów oraz przyrządzania obiadu.
Nie wymagaj od siebie zbyt wiele, zwłaszcza w tych pierwszych tygodniach z noworodkiem. Pojawienie się malucha w domu z pewnością wpłynie na dynamikę Waszej rodziny. Starsze rodzeństwo często bywa mocno podekscytowane, gdy do rodziny dołącza nowy członek, dlatego też wszystkie relacje muszą zostać ułożone na nowo. Co ciekawe, największy problem z przystosowaniem się do nowej sytuacji mają najstarsze dzieci. Dajcie sobie czas, wszyscy w końcu się zaaklimatyzują!
Jeśli oczekujesz bliźniąt To już prawie czas, aby powitać na świecie Twoje dzieci! Prawdopodobnie masz już dobrą orientację, które z dzieci kopie i kiedy, a może już teraz czujesz różnice w ich osobowościach. Nawet identyczne bliźnięta mają różne osobowości, pomimo że dzielą DNA.
Partner
Wizyty u położnej lub lekarza wypadają teraz częściej niż na początku ciąży. Wszystko po to, by sprawdzić, czy mama i dziecko mają się dobrze. Nadszedł czas na rozmowę z położną dotyczącą przebiegu porodu, na przykład pozycji porodowej, którą preferuje mama lub wyboru znieczulenia. Ważne jest, żebyś zaangażował się w podejmowanie tych decyzji. Dzięki temu będziesz mógł zabrać głos w imieniu partnerki podczas porodu. Przecież właśnie Ty znasz ją najlepiej. Możecie razem stworzyć wstępną wersję „planu porodu”, rozpoczynając tym samym rozmowę dotyczącą tych kwestii.
Rób zdjęcia dużego, pięknego brzucha – wkrótce stanie się on tylko wspomnieniem.