Tydzień 34
Dziecko
Dziecko ma teraz około 42 cm długości od głowy do stóp i na początku tygodnia waży około 2,18 kg, a pod koniec – około 2,35 kg.
Teraz dziecko może samo zwalczać lekkie infekcje dzięki własnemu układowi odpornościowemu.
Ilość wolnego miejsca w brzuchu mamy zmniejsza się z dnia na dzień, a ruchy dziecka są coraz silniejsze i wolniejsze. W tym okresie niektóre dzieci przyjmują odpowiednią pozycję porodową. Niektóre układają główkę w ujściu miednicy, ale około 3-4 % wszystkich dzieci układa się pupą lub nogami w dół. Można podjąć próbę obrócenia dziecka, jest to tak zwany obrót zewnętrzny na główkę.
Mama
Twoja objętość krwi zwiększyła się już o około jeden litr. Ilość ta pozostanie stała aż do porodu. W organizmie może dojść do zatrzymania płynów i zauważysz to na przykład po tym, że Twoje dłonie i stopy spuchną – być może już nie jesteś w stanie włożyć na nie pierścionków?
Zatrucie ciążowe Jeśli zauważysz u siebie nagły wzrost obrzęków, skontaktuj się ze swoją położną środowiskową lub lekarzem prowadzącym, w celu oceny sytuacji. Nagły obrzęk, często w połączeniu z bólem głowy, może być pierwszym objawem zatrucia ciążowego.
Ruchy płodu Twoje dziecko ma swój własny cykl dobowy i kiedy śpi, jest spokojne, więc jego ruchy są mniej odczuwalne. Dziecko śpi kilka razy w ciągu doby. Większość dzieci jest aktywna wieczorami i wcześnie rano, ale różnią się one od siebie pod względem tego, jak często i jak mocno kopią. Wiele kobiet zaznacza, że łatwiej jest im wyczuć ruchy dziecka, kiedy leżą z boku.
Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko porusza się mniej niż zwykle, powinnaś natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala. Jeśli tylko coś Cię niepokoi, nie czekaj.
Jeśli spodziewasz się bliźniąt Eksperci odpowiadają na pytanie: czy można zsynchronizować karmienie i pory snu dzieci?
Zdecydowanie tak!
- Kiedy dzieci są noworodkami – gdy pierwsze dziecko się obudzi i będzie głodne – nakarm także drugie dziecko w trakcie snu.
- Kiedy dzieci są starsze – zawsze oferuj im jedzenie w tym samym czasie i pozwól im na wspólne chwile podczas posiłków.
- Jeśli chodzi o sen - kładź je spać w tym samym czasie, niezależnie od tego, czy budzą się o różnych porach.
Jeśli dzieci spędziły pierwsze tygodnie na oddziale noworodkowym, są już przyzwyczajone do zsynchronizowanych pór karmienia i snu.