Tydzień 35
Dziecko
Mama
Stawy chrząstkowo-kostne w miednicy zmiękczają się pod wpływem dwóch hormonów: estrogenu i relaksyny. To z kolei może powodować ból pleców lub miednicy. Bolące kości miednicowe - być może pamiętasz tę dolegliwość z poprzedniej ciąży, a może jest to dla Ciebie zupełnie nowe doświadczenie? Dzieje się tak dlatego, że miednica musi być dużo bardziej ruchoma podczas porodu, po to, aby umożliwić główce dziecka przeciskanie się przez nią.
Główka dziecka Główka dziecka jest tak mądrze skonstruowana, że może zmieniać swój kształt, aby jak najlepiej dostosować się do przeciskania przez kanał rodny. To dlatego głowa malucha może być mocno zdeformowana po urodzeniu. Aby jeszcze bardziej pomóc maluszkowi przecisnąć się przez miednicę podczas porodu, ważne jest, abyś dużo się ruszała i często zmieniała pozycję, w której przebywasz. Za każdym razem, gdy to robisz, zmieniają się wymiary Twojej miednicy, co z kolei będzie pomocne dla Twojego dziecka, kiedy rozpocznie się poród – w końcu całe to wydarzenie jest ścisła współpracą między Tobą, a Twoim dzieckiem.
Niepokojące objawy Jeśli doświadczasz dużych problemów z bólem pleców czy miednicy, skonsultuj się z położną środowiskową lub lekarzem prowadzącym. Pomocna może być także wizyta u fizjoterapeuty lub użycie tzw. pasa miednicowego.
Jeśli oczekujesz bliźniaków Zapoznaj się z naszymi poradami odnośnie: Karmienia piersią, odciągania mleka, karmienia butelką.
Jeśli chodzi o karmienie, to musisz znaleźć sposób, który będzie najlepszy zarówno dla Ciebie jak i Twoich dzieci.
- Bliźniaki zazwyczaj rodzą się wcześniej, dlatego też początki karmienia piersią bywają trudne. Tym bardziej, że dzieci potrzebują czasu, aby dojrzeć i nauczyć się techniki ssania. Pamiętaj jednak, że nie jesteś w tym sama - personel na oddziale neonatologicznym z pewnością udzieli Ci niezbędnego wsparcia w karmieniu piersią.
- Pamiętaj, że można w pełni karmić piersią bliźniaki (więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym Przewodniku po Karmieniu Piersią w dziale Artykuły.)
- Możesz zastosować karmienie mieszane, czyli karmienie piersią na przemian z odciąganiem mleka i podawaniem z butelki. Takie rozwiązanie pozwoli, że Twój partner lub inna bliska Ci osoba będzie mogła pomóc przy karmieniu maluszka. Zaopatrz się więc w laktator, najlepiej elektryczny, podwójny.
- Jeśli nie planujesz karmienia piersią od samego początku, Twój maluszek będzie dostawał mleko modyfikowane, podawane z butelki. Nie kupuj zbyt wielu butelek jednego typu, zwykle próbuje się kilka rodzajów, aż maluszek zaakceptuje któryś z nich.
- Możesz też łączyć karmienie piersią z odciąganiem mleka oraz dokarmianiem mlekiem modyfikowanym z butelki.
Bez względu na to, który sposób wybierzesz, karmienie oraz zmiana pieluch w pierwszych tygodniach życia maluszków, będzie pochłaniała Ci większą cześć czasu.
Partner
Pewnie zaczęliście już z partnerką odliczanie do przyjścia Waszego dziecka na świat – jest to czas na wspólne przygotowania do porodu.
Być może uspokajająco podziała na Was dyskusja na temat Waszych życzeń, myśli i uczuć – tak, byście mogli być zgraną drużyną, gdy nadejdzie pora.