Dziecko

Dziecko

Dziecko ma teraz około 46 cm długości od głowy do stóp i na początku tygodnia waży około 2,79 kg, a pod koniec – około 2,97 kg.

Dziecko przygotowuje się do życia poza macicą – między innymi ssie swój kciuk. Odruch ssania jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu dziecko potrafi później ssać pokarm.

Pamiętaj, że jako przyszła mama powinnaś codziennie czuć ruchy płodu. Jeśli tak nie jest, skontaktuj się z placówką opieki zdrowotnej, niezależnie od pory dnia czy nocy.

Pregnancy Week 37 Baby Beige
Mama

Mama

Poród zbliża się wielkimi krokami. Czujesz już jego oddech na karku? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, spakuj torbę, którą zabierzesz ze sobą do szpitala. W Narzędziach naszej aplikacji znajdziesz listę, która bardzo Ci to ułatwi. Zastanawiałaś się, czy nie warto przetestować przejazdu do szpitala, zwłaszcza jeśli będzie to inna placówka niż poprzednio. Zlokalizujcie wejście i zorientujcie się, jak funkcjonuje parking. A może łatwiej będzie po prostu wziąć taksówkę?

Czy wiesz już, z kim zostawisz dzieci na czas porodu? Pamiętaj, że skurcze mogą pojawić się w każdej chwili. Na wszelki wypadek przygotuj również plan B.

W czasie prawdopodobnie ostatniej wizyty u lekarza prowadzącego porozmawiacie o zbliżającym się porodzie. Wszystkie niezbędne informacje zostaną wpisane do karty ciąży. Możesz też omówić z położną swój plan porodu.

Siara powstająca w piersiach mamy to pierwszy pokarm dla maluszka, niezwykle bogaty w składniki odżywcze oraz przeciwciała. Zapewne pamiętasz ten żółtawy płyn, który noworodek ssie w małych ilościach, ale za to często. Mleko, właściwie dojrzałe mleko, popłynie dopiero po nim, dwie lub trzy doby po porodzie. W tym czasie gruczoły mlekowe stymulowane będą do pracy przez dzidziusia, który powinien być przystawiany do piersi bardzo często (przynajmniej co trzy godziny). Ilość pokarmu bowiem zależna jest od „zgłaszanego” przez malucha zapotrzebowania. Jeśli wykarmiłaś piersią swoje starsze dzieci, zapewne nie martwisz się o pokarm dla maluszka. Jeżeli jednak dotąd karmiłaś butelką, a chciałabyś to zmienić, opowiedz o tym położnym na oddziale położniczym. Skoro chcesz karmić piersią, powinnaś otrzymać każdą możliwą pomoc. Zapytaj o doradztwo laktacyjne – czasem jest możliwość skorzystania z niego już w szpitalu, czasem trzeba poszukać poradni laktacyjnej już po wypisie.

Cudownie przygotowane przez naturę mleko matki jest lekkostrawne, chroni przed infekcjami oraz wzmacnia odporność potomstwa. Po kilku pierwszych dobach, kiedy piersi napełnią się już dojrzałym mlekiem, zaleca się karmienie „na żądanie”. Dziecko otrzyma wtedy tyle substancji odżywczych, ile będzie potrzebowało. Karmienie piersią to nie tylko dostarczenie pokarmu, ale także doświadczenie bliskości i poczucia bezpieczeństwa.

WHO rekomenduje karmienie wyłącznie piersią do osiągnięcia przez dziecko szóstego miesiąca życia i kontynuowanie go po wprowadzeniu pierwszych posiłków przynajmniej do pierwszych urodzin. W naszej aplikacji znaleźć można wiele wartościowych materiałów na ten temat. Zachęcamy do skorzystania!

Pamiętaj, że nawet jeśli przy poprzednich porodach miałaś problemy z karmieniem piersią, teraz scenariusz może być zupełnie inny. Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju. Może tym razem trafisz na małego ssaka? A jeśli już zdecydowałaś, że nie będziesz karmić piersią, trzymaj maluszka jak najbliżej siebie w czasie podawania mu butelki. Poczucie bliskości i kontakt skóra do skóry nie jest przecież zarezerwowany tylko dla matek karmiących.

Współcześnie presja wywierana na mamy w kwestii karmienia piersią jest bardzo duża. Nie ulegaj jej – jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić, nie czuj się winna. Dziecko potrzebuje pokarmu, miłości i bliskości. Wszystko to możesz mu zapewnić, bo źródłem miłości matki nie jest wypływający z gruczołów mlekowych pokarm.

Jeżeli już wiesz, że nie będziesz karmić piersią, od razu poinformuj położną o tym fakcie. Zaopatrz się w ciasne, sportowe biustonosze i weź je ze sobą do szpitala. Pomogą one zatrzymać produkcję mleka. Jeśli zajdzie taka konieczność, laktację można powstrzymać farmakologicznie.

Pregnancy week 37 Mother beige
Partner

Partner

Stawiane przed Tobą oczekiwania są zazwyczaj wysokie i wiele osób stresuje się wszystkim, co teraz się dzieje. Staraj się uspokajać swoją partnerkę, ponieważ hormony stresu wpływają zarówno na Ciebie, jak i na dziecko. Wspierajcie się wzajemnie i cieszcie ostatnimi tygodniami ciąży. Przygotuj gorącą kąpiel, obejrzyjcie dobry film i nie ustawiajcie budzika. Zasługujecie na relaks! Spędzajcie czas na działaniach budujących spokój i harmonię.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: