Tydzień 40
Dziecko
Dziecko ma teraz około 51 cm długości i na początku tygodnia waży około 3,39 kg, a pod koniec – około 3,56 kg. Jest w pełni rozwinięte i gotowe do opuszczenia bezpiecznego łona mamy. Prawie cała maź płodowa już zniknęła.
Zazwyczaj pępowinę odcina się około 3-4 minuty po przyjściu malucha na świat (w przypadku dzieci zdrowych, urodzonych w terminie) – w ten sposób do dziecka wciąż dopływa krew z łożyska i pępowiny. Łożysko odkleja się zazwyczaj w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu dziecka.
Główka dziecka może być mocno zdeformowana po przejściu przez kanał rodny. Odzyska swój okrągły kształt w ciągu pierwszej doby.
Hormony ciążowe wpływają na nowo narodzone dziecko. Mogą one sprawić, że zarówno chłopcy, jak i dziewczęta będą mieć nabrzmiałe sutki zawierające niewielkie ilości mleka. Również organy płciowe mogą być pod wpływem hormonów – wargi sromowe u dziewcząt i moszna u chłopców są niekiedy powiększone. Jest to zupełnie normalne i objawy te znikają w ciągu pierwszych dni.
Mama
Wkrótce Twoje dzieci w końcu spotkają swoją młodszą siostrę lub młodszego brata! Teraz wchodzisz w ostatni tydzień tej ciąży – oczywiście, o ile dziecko przyjdzie na świat w wyznaczonym terminie. Tylko około 5% wszystkich dzieci rodzi się dokładnie w przewidzianym dniu porodu, więc licz się z możliwością przesunięcia porodu o plus/minus dwa tygodnie.
Wywoływanie porodu Jeśli konieczne okaże się wywołanie porodu, odbędzie się to w szpitalu na oddziale położniczym, około 41+0 - 42+0 tygodnia. Będzie to zależało zarówno od Twojego stanu zdrowia, jak i zdrowia dziecka. Zdarza się, że ze względów medycznych konieczne jest wywołanie porodu nieco wcześniej. Metoda wywołania porodu zależy od wielu czynników i zawsze przed rozpoczęciem indukcji przeprowadzana jest indywidualna ocena stanu zdrowia pacjentki.
Cały proces indukcji porodu, może zająć nawet więcej niż dobę. Ciało potrzebuje czas na zrozumienie, że ma zacząć pracę skurczową. Jeśli więc masz zaplanowane wywoływanie porodu, spakuj do swojej szpitalnej torby wiele cierpliwości - filmy i przekąski także mogą się przydać.
Jeśli wcześniej rodziłaś siłami natury, może to przyspieszyć proces wywoływania, ponieważ Twoje ciało pamięta, co ma robić, czyli uruchomić aktywność skurczową. Wówczas wywołanie skurczy może być dużo łatwiejsze.
Wyznacz sobie dobry cel Wyznaczenie sobie dobrego celu podczas porodu, pomoże Ci się skoncentrować. Takim celem może być pierwsze spotkanie z maluszkiem lub jego spotkanie ze starszym rodzeństwem.
Wizyta patronażowa położnej Pierwsza wizyta patronażowa położnej powinna odbyć się między 1 a 4 tygodniem po porodzie. Pamiętaj, aby po narodzinach dziecka, skontaktować się z wybraną wcześniej położną i umówić się na wizytę. Podczas takiej wizyty może porozmawiać z położną o przebiegu porodu, laktacji, a także położna sprawdzi stan rany po nacięciu krocza lub po cięciu cesarskim. Może ona także sprawdzić, czy masz już kontrolę nad mięśniami Kegla w miednicy.
Możesz z nią także porozmawiać na temat środków antykoncepcyjnych, ponieważ karmienie piersią nie jest stuprocentową ochroną przed kolejną ciążą. Jeśli masz pytania przed wizytą patronażową, oczywiście skontaktuj się wcześniej z położną.
Rozwój dziecka Czy wiesz, że też śledzimy rozwój twojego dziecka do 24 miesiąca życia? Gdy dziecko się już urodzi, możesz dodać jego datę urodzenia do aplikacji i aktywować nową sekcję, gdzie dostaniesz mnóstwo informacji na temat jego rozwoju aż do 2 roku życia. Między innymi miesięczne aktualizacje dotyczące zarówno rozwoju umysłowego, jak i fizycznego, a także wsparcie dla Ciebie jako rodzica.